Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Pracując na etacie w jednej firmie od dłuższego czasu, posiadając to samo stanowisko, możemy po jakimś czasie trochę zniechęcić się do pracy. Przestaniemy czerpać satysfakcję z wykonywanych obowiązków, przez to staniemy się mniej efektywni. Możemy obwiniać za to firmę, że nie inwestuje w pracownika czyli w nas, ale możemy wziąć sprawy w swoje ręce i zdobyć dodatkowe uprawnienia, które pomogą nam zmienić stanowisko na lepsze, gdzie zarobimy więcej. Wszystko w naszych rękach.

wózek widłowy

Poszerzaj swoje umiejętności

Jeżeli nie chcemy wykonywać zwrotu w karierze o 180 stopni, czyli nie chcemy zmieniać branży się na całkowicie inny profil pracy, możemy pomyśleć jakie uprawnienia przydadzą się nam w obecnym miejscu zatrudnienia. Jeżeli jest to na przykład praca w hurtowni, zazwyczaj oprócz pracowników typowo fizycznych, pakujących, sortujących i wydających towar, jest też spora ilość pracowników obsługujących wózki widłowe. Praca ta na pewno lżejsza, lepiej płatna, a zapewnienie sobie kwalifikacji nie jest aż tak skomplikowane.

Urząd Dozoru Technicznego

Wszystkie urządzenia transportu bliskiego w tym i wózki widłowe, podlegają pod UDT czyli Urząd Dozoru Technicznego. Jest to organ państwowy, który zajmuje się wszelakim sprzętem na które wymagane są uprawnienia opisane w odpowiedniej ustawie. Urząd ten również takowe uprawnienia wydaje. Czyli aby móc prowadzić wózek widłowy, musimy posiadać uprawnienia na wózki widłowe, a żeby zdobyć uprawnienia musimy ukończyć odpowiedni kurs przygotowujący nas do prowadzenia tego pojazdu.

Egzamin na wózki widłowe po kursie u Mateusza Błazika

Jak wygląda kurs i egzamin?

Ubiegając się o zdobycie prawa jazdy, szkołę wybieramy sobie sami, odbywamy wymaganą ilość praktyki i teorii, a egzamin zadajemy przed egzaminatorem państwowym. Identycznie sprawa ma się z uprawnieniami na wózki widłowe i wieloma innymi urządzeniami transportu bliskiego, takimi jak suwnice, żurawie, czy też innego rodzaju wciągarki. Istnieje wiele firm oferujących kursy na wózki widłowe, jedną z nich jest lubelska firma oferująca usugi BHP oraz kursy, która na swojej stronie internetowej: https://www.bhpiww.pl posiada szczegółowe informacje na temat prowadzonych szkoleń. Egzamin musimy jednak zaliczyć przed przedstawicielem UDT. Zarówno teoretyczny jak i praktyczny. Dopiero po pozytywnym wyniku otrzymamy wspomniane uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym. Wtedy już nic nie będzie stało nam na przeszkodzie do zmiany stanowiska pracy.

Koszt kursu na wózek widłowy

Kursy te nie są zasadniczo takie drogie, i nawet jeżeli chcielibyśmy pokrywać koszta z własnej kieszeni to inwestycja powinna w miarę szybko się zwrócić o ile dostaniemy podwyżkę na nowym stanowisku. Często firmy, same organizują takie kursy dla pracowników, by podnieść kwalifikacje personelu, warto z nich korzystać, ponieważ uprawnienia wydawane są dożywotnio i nie obowiązują tylko w jednej firmie. Jeżeli chcielibyśmy zmienić pracodawcę, to przy składaniu CV do nowej pracy, będziemy mogli dopisać kolejną pozycję w polu umiejętności/uprawnienia. A tego nigdy za wiele.

Kurs na wózki widłowe

Cofnięcie uprawnień do kierowania wózkiem widłowym

Oczywiście może zdarzyć się, że uprawnienia zostaną nam cofnięte przez Urząd Dozoru Technicznego, ale są to sytuacje naprawdę marginalne. Na przykład wypadek ze skutkiem śmiertelnym, gdzie zostaną nam udowodnione rażące zaniedbania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy lub przez nasz stan zdrowia, ponieważ badania wstępne i okresowe dla operatorów wózków są bardziej szczegółowe niż dla zwykłego pracownika.