Mieszkanie ciepłe i majestatyczne

W dobie narastającego zanieczyszczenie powietrza, z jednoczesnym dążeniem do komfortu oraz estetyki mieszkań, poszukujemy urządzeń oraz form uzyskiwania ciepła, które potrafią zaspokoić oba te dążenia ku doskonałości. Kominki, nie spalając węgla kamiennego, odpowiadającego, obok ropy naftowej i cementowni, za największą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, są dziś jedną z najbardziej ekologicznych form pozyskiwania ciepła, a dodatkowo cieszą swoim wyglądem oczy właścicieli.

Kominki Wrocław Słoninka

Dom z duszą

Budują w domu nastrój i poczucie ciepła, potrafią stworzyć wrażenie tajemniczości i przy odpowiedniej dozie wyobraźni, przenieść przebywających przy nim ludzi w zamierzchłe czasy. Co ważne, nie dotyczą jedynie wolno stojących domów z ogromnymi posesjami. Kominek, wcześniej kojarzony wyłącznie z bogactwem i ekskluzywną willą, dziś jest szeroko dostępnym elementem, mogącym zaistnieć w każdym niemal mieszkaniu. Przykładowo wkłady kominkowe we Wrocławiu są dostępne w bardzo wielu formach, rozmiarach, zastosowaniach oraz, co najważniejsze cenach. Można więc stosunkowo tanio zakupić taki wkład, a obudować go nawet samodzielnie.

Montaż kominków


Nie wolno ich jedynie samodzielnie instalować, a jedyny wyjątek od reguły stanowić może fakt, że robi to fachowiec w tej dziedzinie we własnym mieszkaniu. Wypadki, związane z błędną instalacją są raczej mało występujące, a to świadczy, nie o złotych rączkach instalujących samodzielnie, ale raczej o zdrowym rozsądku ich posiadaczy, którzy tę czynność zlecili specjalistom. Co do obudowy, można się już jednak pokusić o wykonanie własne albo kogoś zaprzyjaźnionego, gdyż w tym wypadku nie spełnia ona funkcji innych, jak osłona przed temperaturą wkładu, co można osiągnąć za pomocą warstwy odpowiednich, na przykład szamotowych cegieł oraz funkcję najbardziej, nie oszukujmy się, ważną dla posiadaczy, czyli estetyczną.

Klimat kominka


wkłady kominkoweObudowa więc musi spełniać nasze oczekiwania i powodować, w połączeniu z rozpalonym ogniem, że będziemy się mogli poczuć przy nim swojsko i ciepło. Może to być cegła, nawet celowo postarzała albo zakupiona z jakiejś rozbiórki, może być beton łupany albo płyty z betonu dekoracyjnego. Tutaj potrzeba jedynie istnieje taka, że musimy znać wytrzymałość stropu, na którym kominek został zamontowany i najlepsze są miejsca na ścianach lub belkach nośnych, które jego ciężar wytrzymają. I w tym wypadku zastosowanie zbyt ciężkich materiałów na obudowę, może być zwyczajnie niemożliwe, gdyż każdy kamień, na przykład polny, z którego można ją także wykonywać, waży niestety bardzo dużo i na piętrach jest nie tylko niewskazany do użycia, ale wręcz będzie stanowił niebezpieczeństwo spowodowania katastrofy budowlanej.


Najprawdopodobniej zostaniemy zmuszeni do wykonania obramowania kominka z lżejszych materiałów, ale zwieńczenie musi już być okazałe. Blaty kamienne i granitowe, których wybór u producentów i dostawców jest wystarczający, będą stanowić jedyny i jak najbardziej trafny wybór. Choćby nawet najmniejszy, po zabudowaniu musi być okazały, a tylko odpowiednim zwieńczeniem spowodujemy, że będzie wyglądał majestatycznie.

Pomoc w opracowaniu tekst: Kominki Wrocław Słoninka