Skip to main content

Jak wygląda łączenie taśm przenośnikowych?

Dodaj komentarz

Odpowiedź na pytanie "Jak wygląda łączenie taśm przenośnikowych?" nie jest jednoznaczna ze względu na różnorodność metod ich łączenia, które zależą od konstrukcji konkretnej taśmy. Wyróżnić można 3 techniki łączenia taśm przenośnikowych.

Techniki łączenia taśm przenośnikowych

Wulkanizacja taśm przenośnikowych

Pierwszą z metod łączenia przenośników taśmowych jest wulkanizacja - metoda łączenia za pomocą pras wulkanizacyjnych. Technika ta zaliczana jest do metod, które gwarantują największą wytrzymałość taśmy, która sięga niemal pierwotnej trwałości przenośnika. Zastosowanie wulkanizacji taśm przenośnikowych umożliwia działanie taśmy od razu po ukończeniu procesu łączenia. Więcej na temat tego rodzaju łączenia taśm znajdziesz na stronie www.wulkanizacja-tasm.pl, gdzie swoje usługi świadczy profesjonalny serwis wulkanizacji taśm przenośnikowych otwarty 24 godziny na dobę. 

Klejenie taśm przenośnikowych

Inną metodą łączenia taśm jest klejenie przy pomocy dwuskładnikowych klejów, nazywane łączeniem "na zimno". Metoda ta nie wymaga wysokiej temperatury, aczkolwiek bardzo ważne jest precyzyjne nałożenie odpowiednich substancji. Technika ta najczęściej wykorzystywana jest do łączenia taśm tkaninowych, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia. 

Łączenie mechaniczne

Istnieje także metoda łączenia za pomocą specjalnych zszywek lub śrub. Wadą tej metody może być niższa odporność na uszkodzenia niż w przypadku wcześniej wymienionych metod, ze względu na znaczne obciążenia, którym są poddawane mechaniczne złącza.

Każda z technik jest inną jeśli chodzi o wytrzymałość, dlatego też przed zleceniem wykonania konkretnego połączenia taśm przenośnikowych należy się skonsultować ze specjalistą, który doradzi dedykowaną naszym potrzebom opcję, która dopasowana będzie do trudów powiązanych z eksploatacją konkretnej taśmy.

Kilka wzmianek o wytrzymałości

Pewna część taśm przenośnikowych transportuje urobek o znacznej masie, który posiada ostre elementy. Mowa tu o ostrych fragmentach skał, które w znacznym stopniu zużywają powierzchnię roboczą danej taśmy przenośnikowej. Taśmy składające się z dwóch warstw są trudniejszymi jeśli chodzi o połączenie, bo nie wystarczy takiej jedynie zgrzać za pomocą prasy wulkanizacyjnej. Pewne połączenie w przypadku takowej taśmy to złączenie konstrukcyjnej warstwy zawierającej wzmocnienia z drugą taką warstwą w innej taśmie oraz dodanie nowej powierzchni roboczej w miejscu łączenia za pomocą prasy wulkanizacyjnej. Taka operacja łączenia jest dość skomplikowaną i zajmuje sporo czasu. Zalicza się ją też do dość kosztownych, ale jeśli konkretna taśma ma potem przenosić znaczne obciążenia, to miejsce połączenia musi być tym pewnym i wykonanym wzorowo.

Czy klejenie to słabsza metoda?

Klejenie taśm przenośnikowych to metoda zaliczana do tych najmniej pewnych. Każdy rodzaj kleju ma swoją trwałość, czyli z biegiem czasu połączenie wykonane przy pomocy kleju może tracić na właściwościach. Zjawisko to do pewnego stopnia kompensuje się połączeniami mechanicznymi, czyli taśmy się i skleja i łączy choćby za pomocą nitów. Takie połączenie jest najlepszą opcją, ponieważ z biegiem czasu klej może słabnąć. Nity rzecz jasna także, ale razem wytrzymają i dłużej, i więcej. Te konkretne metody stosuje się raczej w przypadku taśm węższych, które przenoszą mniejsze obciążenia, bo w ich przypadku tak jest taniej, szybciej, a samo połączenie spełnia wiele norm jakościowych. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem strony https://www.wulkanizacja-tasm.pl/kontakt.html i zadbaj o naprawę przenośników taśmowych w swojej firmie!

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.