Układanie płytek - wszystko, co musisz wiedzieć

Jak samodzielnie założyć płytki? Jest to trudne zadanie. Często samodzielnie wykonane płytki, czy to na podłodze, czy na ścianach są w widoczny sposób źle wykonane. Co jest zatem istotne w kładzeniu płytek? Na czym polega poziomowanie płytek?

Układanie płytek za pomocą systemu poziomowania Tiramisu

Czym jest system poziomowania płytek?

Otóż ważne, aby prawidłowo wykonać podłoże, które nie zawsze jest równe. Przydatnym narzędziem jest system poziomowania płytek, który ułatwi ich układanie. To właśnie dlatego dobór odpowiedniego systemu jest tak istotny. Oferowany przez firmę AKU Tools system poziomowania płytek Tiramisu zapewnia łatwiejsze układanie płytek oraz ich późniejszą trwałość. Niezależnie od wybranego systemu poziomowania płytek, ważne aby efekt wyrównania podłoża był dokładny. Tak samo ważny jest system poziomowania do podłóg i ścian. Ten system to nic innego, jak zestaw klipsów, krzyżaków, których układanie tworzy idealną bazę, która będzie stanowić podłoże pod płytki. Krzyżaki umożliwiają także równe rozmieszczenie płytek, z zachowaniem takich samych odległości. W zależności od grubości krzyżaka tworzą się węższe lub szersze miejsca na położenie fugi.

Fugi oraz przycinanie płytek

Umiejętne położenie fugi wymaga także dużej dokładności. Ważne, aby nie było jej za mało, ani za dużo. Częstym problemem po położeniu fugi jest konieczność późniejszego doczyszczania płytek. Warto zminimalizować wszelkie możliwości zabrudzenia płytek, zwłaszcza jeżeli faktura płytek jest szorstka. Zakładając płytki, należy wziąć pod uwagę ich rozmiar, obszar podłogi lub ściany, i przede wszystkim wszelkie przeszkody, które należy pominąć. Tutaj będzie konieczne przycięcie płytek. Należy dobrze wymierzyć, gdyż błędne wyliczenia generują niepotrzebne koszty. Nawet jeżeli nasza podłoga jest obszarem bez przeszkód, trudno o to, by rozmiar płytek idealnie wpasował się w rozmiar pomieszczenia. Także przycinanie płytek jest konieczne w niemal każdym przypadku. Podczas przycinania należy uważać także, aby nie uszkodzić płytki, która jest bardzo krucha. Należy wyposażyć się w odpowiednie przycinarki, które są przeznaczone właśnie do cięcia płytek ceramicznych.

System poziomowania płytek Tiramisu

Płytki dopasowane do wnętrza

Kolejna kwestia, którą należy zaplanować wcześniej jest dobór kolorów i wykonanie wzoru, który często jest nieregularny. Często decydujemy się na wzorek z rzeźbionych płytek, który jest zakładany na ściany. Takie ozdobne płytki są dużo droższe od zwykłych, dlatego ewentualne przycinanie ich należy wykonać bardzo ostrożnie. Podobnie sytuacja ma się, jeżeli wykonujemy wzory na podłodze. Tutaj zazwyczaj mamy do czynienia z płytkami o różnych odcieniach. Te już nie różnią się ceną, jednak uszkodzenie płytki w kolorze będącym elementem wzoru, możemy znacznie opóźnić sobie pracę. Konieczność dokupienia identycznego brakującego elementu może wstrzymać niepotrzebnie remont. Dodatkowo, jeżeli nabyliśmy płytki na promocji, jako ostatnie sztuki, dokupienie zniszczonego elementu może okazać się niemożliwe, a wtedy trzeba zmienić całą koncepcję wzoru. Dlatego tak ważne jest zdobycie umiejętności w zakresie przycinania. Tego wymagają również firmy remontowe, gdyż taka umiejętność minimalizuje ewentualne straty. Mogą wydawać się one niewielkie, jednak zdarzając się często, zazwyczaj spowalniają wszelkie prace.