Zalety i wady pomp gruntowych - przewodnik 2025
Pompy ciepła stają się coraz popularniejszą formą zasilania centralnego ogrzewania. Zapewniają pozyskiwanie energii cieplnej w sposób ekologiczny, bez zanieczyszczania powietrza. Ich działanie opiera się na odzyskiwaniu ciepła z otoczenia, które jest różne zależnie od typu pompy. Częstym wyborem są aktualnie gruntowe pompy ciepła. Jakie wady i zalety posiadają? Czemu coraz więcej osób się na nie decyduje? Wyjaśniamy to w naszym artykule.
Jak działa gruntowa pompa ciepła?
W przeciwieństwie do pomp powietrznych, które składają się z jednego urządzenia zewnętrznego pełniącego funkcję wymiennika ciepła, gruntowe pompy ciepła do prawidłowej pracy potrzebują dodatkowego osprzętu. Ciepło odzyskuje ona z gruntu poniżej punktu jego zamarzania, a nawet podziemnych cieków wodnych. Do tego celu wykorzystywane są specjalne kolektory, które umieścić należy w kilku miejscach, by osiągnąć największą wydajność. Cały schemat działania został dobrze opisany na stronie https://sevro.pl/gruntowe-pompy-ciepla/, gdzie można dowiedzieć się również, jaka ilość kolektorów jest optymalna. Pompy tego typu zapewniają dużo większą wydajność od pomp powietrznych.
Jakie są zalety gruntowych pomp ciepła?
Największą zaletą gruntowej pompy ciepła, jest możliwość pozyskiwania taniej i w pełni ekologicznej energii cieplnej, zasilającej system centralnego ogrzewania. Nie potrzebują one materiału opałowego, dzięki czemu nie zachodzi konieczność wygospodarowania miejsca na jego przechowywanie. Z pewnością do zalet można zaliczyć też niski koszt eksploatacji oraz możliwość używania pracy w funkcji chłodzenia, która może być alternatywą dla klimatyzacji. W porównaniu do pompy powietrznej, pompa gruntowa zapewnia lepszą wydajność cieplną, co jest szczególnie pożądane w rejonach, gdzie zimą średnia temperatur jest najniższa.
Czy gruntowe pompy ciepła mają wady?
Aktualnie największą wadą gruntowych pomp ciepła jest koszt ich zakupu oraz instalacji. Związany jest on z koniecznością wykorzystania dodatkowych kolektorów, których zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z gruntu. Sama instalacja kolektorów również jest problematyczna, ponieważ wymaga więcej miejsca na terenie przy nieruchomości, ponieważ muszą one być montowane w odpowiednich odstępach od siebie, a ich ilość musi być dostosowana do oczekiwanej wydajności całego systemu. Na przeszkodzie w instalacji gruntowej pompy ciepła mogą stanąć warunki geologiczne, szczególnie jeśli kolektory muszą być zamontowane na dużej głębokości.
Czemu gruntowe pompy ciepła są wydajne?
W przypadku pomp ciepła typu powietrze/woda, temperatura pozyskiwana jest zgodnie z nazwą, z powietrza. Jeśli temperatura otoczenia spada poniżej zera, uch wydajność zdecydowanie spada, co przekłada się na wzrost kosztów eksploatacji. Pompy gruntowe pozyskują ciepło z gruntu lub podziemnych cieków wodnych. Już na głębokości poniżej metra temperatura gruntu nie spada poniżej zera, co zapewnia utrzymanie stałej, wysokiej wydajności. Im głębiej umieszczany są kolektory, tym większy uzysk ciepła można osiągnąć, co podnosi wydajność całego układu i zapewnia większą oszczędność na kosztach eksploatacji.
Czy montaż gruntowej pompy ciepła jest opłacalny?
Wiele osób decydując się na zasilanie instalacji centralnego ogrzewania za pomocą pompy ciepła, zastanawia się nad opłacalnością tej inwestycji. W przypadku klasycznych pomp typu powietrze/woda koszt jest umiarkowany, jednak w przypadku bardzo niskich temperatur w okresie zimowym muszą one być wspomagane grzałkami elektrycznymi, co podnosi koszty eksploatacji. Pompy gruntowe są droższe w montażu, jednak dużo większa wydajność ciepła przekłada się na zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne, ponieważ nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach zapewniają stałą, wysoką wydajność. Wysoki koszt zakupu i instalacji można kompensować z pomocą regularnie przeprowadzanych programów, które zapewniają dotacje, obejmujące całą inwestycję.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Zmiany w prawie budowlanym w 2025 roku
-
Szkło kuchenne lacobel - czy warto w niego inwestować?
-
Wreszcie na swoim- domki holenderskie
-
Dywan kamienny
-
Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?
Najnowsze wpisy:
-
Zalety i wady pomp gruntowych - przewodnik 2025
-
System poziomowania płytek — jaki wybrać?
-
Sprzątanie po budowie - jak zrobić to skutecznie?
-
Ile kosztuje wynajem sprzętu budowlanego?
-
Zmiany w prawie budowlanym w 2025 roku
Najnowsze komentarze:




