Zmiany w prawie budowlanym w 2025 roku
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji można już znaleźć projekt zmian w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jakich nowości mogą w związku z nim spodziewać się właściciele nieruchomości?
Jakie zmiany w prawie budowlanym nastąpią w roku 2025?
Wśród zmian, które należy uznać za pozytywne, na pierwszym miejscu wymienia się zwykle nowe definicje budynku i budowli. Od 1 stycznia 2025 roku będą za nie uważane obiekty wzniesione w wyniku robót budowlanych (w rozumieniu ustawy Prawo budowlane). Dzięki temu nie będą opodatkowane np. urządzenia montowane z części i prefabrykatów.
Oczywiście problemem — jak w wielu podobnych sytuacjach — może być interpretacja przepisów. Na szczęście zawsze możliwe jest uzyskanie pomocy specjalistów, którzy podpowiedzą, jak należy rozumieć konkretne zapisy. Ofertę taką znajdziemy na przykład na stronie, którą prowadzi Radca prawny od nieruchomości Bogna Szyczewska, prawdziwy autorytet w tej branży. Warto sięgnąć po jej pomoc na przykład wówczas, gdy pojawi się problem dotyczący opodatkowania tzw. urządzeń budowlanych (piszemy o tym w dalszej części artykułu).
Zmiany w klasyfikacji budynków i budowli — jakie obowiązki czekają na podatników w roku 2025?
Niestety, wprowadzenie nowych definicji budynku i budowli oznacza również, że podatnicy będą zmuszeni do przeglądu swojego majątku i zgłoszenia odpowiednich zmian do gmin. Wynika to z faktu, że część budowli może zostać zakwalifikowana jako budynki (i vice versa). Co więcej, według nowych przepisów jako budowle mogą zostać potraktowane obiekty, które do tej pory nie były przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. W związku z powyższym do 31.03.2025 właściciele nieruchomości powinni dokonać inwentaryzacji podatkowej majątku i złożyć deklaracje, dotyczące ewentualnych zmian.
Zmiany w prawie budowlanym w roku 2025 - jakie obiekty nie będą podlegały opodatkowaniu?
Powyższe problemy dotyczą w praktyce jedynie firm — zgłoszenia nie muszą dokonywać osoby fizyczne. Warto też zauważyć, że według projektu nowelizacji, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie będą podlegały:
- wszelkiego rodzaju obiekty architektury ogrodowej, takie jak mostki, pergole, oczka wodne itp.;
- obiekty kultu religijnego, znajdujące się na terenie posesji (np. przydrożne krzyże i kapliczki);
- obiekty służące do rekreacji i utrzymania porządku (śmietniki, wiaty na wózki dziecięce, piaskownice).
Nie jest to jednak zmiana — również obecnie obiekty te nie są opodatkowane — a jedynie uściślenie zapisów na ten temat (te, które znalazły się w pierwotnym projekcie nowych przepisów, były nadzwyczaj niejasne).
Jakie inne zmiany w podatkach od nieruchomości wprowadzają nowe przepisy w 2025 roku?
Zmiany są dobrą wiadomością dla osób, które przechowują swe samochody w budynku mieszkalnym — garaże takie będą objęte niższą stawką podatkową (analogiczne pomieszczenia w budynkach wolnostojących w dalszym ciągu będą obciążone wyższymi daninami).
Ponadto nowe regulacje, obowiązujące od 2025 roku:
- doprecyzowują definicję obiektu trwale związanego z gruntem;
- jasno określają zasady opodatkowania elektrowni fotowoltaicznych;
- wskazują, które elementy sieci przesyłowych podlegają opodatkowaniu
Ustawa wprowadza również pojęcie urządzenia budowlanego, zapisy te pozostawiają jednak w praktyce szerokie pole do interpretacji. Rodzi to wiele wątpliwości wśród podatników, zwłaszcza tych, którzy są najbardziej zainteresowani wspomnianą kwestią (np. przedsiębiorstw branży energetycznej).
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Szkło kuchenne lacobel - czy warto w niego inwestować?
-
Wreszcie na swoim- domki holenderskie
-
Dywan kamienny
-
Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?
-
Biuro projektowe - czy warto skorzystać projektując dom?
Najnowsze wpisy:
-
System poziomowania płytek — jaki wybrać?
-
Sprzątanie po budowie - jak zrobić to skutecznie?
-
Ile kosztuje wynajem sprzętu budowlanego?
-
Zmiany w prawie budowlanym w 2025 roku
-
Ile lat wytrzyma wkład kominkowy?