Skip to main content

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika najczęściej kojarzy się z panelami zamontowanymi na dachu. Warto jednak wiedzieć, że równie dobrze można zainstalować je na gruncie. A czasem wręcz to właśnie grunt jest najlepszym miejscem.

Czy lepiej zamontować panele na dachu, czy na gruncie?

Panele fotowoltaiczne na dachu

W kwestiach instalacji fotowoltaicznej zawsze warto zdać się na eksperta. Jak radzi fotowoltaika APP Energy w Kielcach, dziś fotowoltaika jest na tyle rozwinięta i na tyle dobrze poznana, że można bez problemu wykorzystać drzemiący w niej potencjał. Co więc warto o niej wiedzieć? Chociażby to, gdzie najlepiej ją zamontować.

Montowanie paneli fotowoltaicznych na dachu jest bez wątpienia najbardziej popularnym rozwiązaniem. Nad montażem na gruncie ma tę przewagę, że jest tańsze i z pewnością wygodniejsze. Kolejna zaleta to wykorzystanie przestrzeni, która i tak na nic innego nie byłaby wykorzystana. Do tego dochodzi jeszcze kwestia minimalizacji ryzyka kradzieży, czy braku elementów zacieniających dla paneli. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na to właśnie rozwiązanie.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Z drugiej jednak strony należy też zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz zalet, panele na dachu mają też swoje wady, jak chociażby problemy w ich czyszczeniu. Co więcej, czasami jest tak, że na dachu paneli zastosować się nie da. Wtedy też optymalnym rozwiązaniem staje się ich instalacja na gruncie. Jak wskazuje sama nazwa, panele ustawiane są wówczas na ziemi, co powoduje, że potrzebują większej przestrzeni, aby wzajemnie nie rzucały na siebie cienia. I co za tym idzie - grunt nie może być już wykorzystany w innym celu, jakby to było przy panelach na dachu.

Nie oznacza to jednak, że ten rodzaj instalacji ma tylko same wady. Panele na gruncie, mają tę przewagę, że przynoszą mniejsze straty energii, są łatwiejsze w czyszczeniu, a także pozwalają zoptymalizować ustawienie modułów.

Gdzie zamontować panele słoneczne?

Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Ta uzależniona jest bowiem od indywidualnych warunków przestrzennych, w których mają być zamontowane. Ważne jest natomiast, że bez względu na miejsce, na pewno przekładają się na realne korzyści. A te mają wymiar i ekonomiczny, i ekologiczny. Pozyskiwana z paneli energia pozwala zrezygnować z usług jej dostarczania przez firmy. W efekcie miesięczne rachunki znacznie się obniżają.

Gdzie najbardziej opłaca się zamontować panele?

Ile to kosztuje?

Warto  zadać sobie pytanie o koszty tego typu instalacji. I tu oczywiście nie sposób pominąć kwestii dotacji, zarówno rządowych, jak i lokalnych. Dzięki nim można naprawdę przy niewielkim nakładzie zafundować sobie własną instalację. A ta jest w stanie odwdzięczyć się niezawodnością na długie lata. Szczególnie gdy jest profesjonalnie zamontowana. Wtedy nie tylko w ciepłe letnie dni zapewnia w domu prąd. Pozwala ona magazynować nadmiar wyprodukowanej energii, a następnie uwalniać ją w te dni, gdy jest zimno i pochmurno, zapewniając komfort mieszkania cały rok.

Nowości w montowaniu paneli fotowoltaicznych w 2024 roku

W 2024 roku coraz większą popularność zdobywają innowacyjne rozwiązania w montowaniu paneli. Technologie umożliwiają bowiem elastyczne ułożenie paneli na różnorodnych powierzchniach, takich jak elewacje budynków czy konstrukcje parkingowe. Ponadto rozwój paneli transparentnych umożliwia połączenie fotowoltaiki z architekturą, co jest szczególnie istotne w kontekście zrównoważonego rozwoju miejskich obszarów.

Wraz z postępem w dziedzinie magazynowania energii, instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej niezależne i efektywne, co przekłada się na jeszcze większe zainteresowanie panelami. Dzięki stale rosnącemu zaufaniu do tej technologii nadal jest to atrakcyjna opcja dla osób poszukujących ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań energetycznych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Dwa lata temu podczas przeprowadzki do nowego domu montowałem panele fotowoltaiczne. Moje rachunki wtedy zmniejszyły ...
Fotowoltaika to zdecydowanie inwestycja w przyszłość! Montaż paneli fotowoltaicznych przynosi wiele korzyści. Od oszczędności, po ...
Spojrzenie na planowanie przestrzeni z takiego profesjonalnego punktu widzenia wydaje się strasznie ciekawe. Nigdy wcześniej ...
Drewniane meble ogrodowe mają swój niepowtarzalny klimat 😍
Planuje remont kuchni — moja przyjaciółka poleciła mi właśnie szkło lacobel. Cieszę się, że trafiłam ...