Jak przebiegła gala Oscarów w 2021?

93. coroczne Oscary przeszły do ​​historii, zanim jeszcze wręczono statuetki. Dowiedz się o czym środowisko filmowe rozmawiało jeszcze przed galą, jak wyglądał oscarowy wieczór i kto w 2021 zdobył najważniejsze filmowe statuetki!

Oscary 2021

Sensacje wokół nominowanych

Tegoroczna gala Oscarów zawierała kilka ważnych nowości na liście nominowanych. To był pierwszy raz, kiedy całkowicie czarny zespół producencki został nominowany do najlepszego filmu, po raz pierwszy dwóch aktorów azjatyckiego pochodzenia otrzymało ukłon dla najlepszego aktora i pierwszy rok, w którym dwie kobiety były nominowane do nagrody dla najlepszego reżysera. Samo rozdanie nagród miało miejsce tradycyjnie w Los Angeles, ale nie tylko w Dolby Theatre, a w kilku miejscach.

Zwycięzcy wieczoru

Nagroda dla najlepszego reżysera powędrowała do Chloe Zhao, która stała się drugą kobietą w historii, sięgającą po ten tytuł. Jej film „Nomadland” również zgarnął główną nagrodę wieczoru dla najlepszego filmu. natomiast "Soul" otrzymał statuetkę dla najlepszego filmu animowanego, jest to pierwszy film Pixara, w którym główną rolę odgrywa czarnoskóra postać. Niespodzianką jest także Oscar dla Yuh-Jung Youn, pierwszej koreańskiej aktorki, która wygrała w jednej z czterech kategorii. Youn zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w „Minari” Lee Isaaca Chunga.

Największym wygranym tegorocznej gali z pewnością jest Netflix, który zgarnął siedem nagród - dwie za „Czarne dno Ma Rainey”, dwie za „Mank”, a następnie nagrody indywidualne za najlepszy krótkometrażowy film fabularny na żywo, najlepszy krótkometrażowy film animowany i najlepszy film dokumentalny.

Zwycięzcy Oscarów 2021

Pierwsze takie rozdanie w historii

Sama ceremonia była znacznie bardziej intymnym przeżyciem dla uczestników i publiczności. Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu i potrzebę większego dystansu społecznego z powodu trwającej pandemii koronawirusa tegoroczny program został rozłożony na kilka lokalizacji. Union Station została wykorzystana jako główny element programu pokazu, a uczestnicy wchodzili i wychodzili z ceremonii, aby ograniczyć liczbę osób zgromadzonych jednocześnie. Ceremonię również potraktowano jak plan filmowy. Nominowanym pozwolono pozostać bez maski podczas znajdowania się w kadrze, ale musieli ponownie założyć maski, gdy kamery przestawały ich pokazywać. Tegoroczne Oscary były stonowane i skupiały się głównie na samych nagrodach. W rzeczywistości, w przeciwieństwie do poprzednich lat, podczas koncertu było niewiele skeczów, a wszystkie występy nominowanych do najlepszych piosenek zostały nagrane i zagrane przed rozpoczęciem głównego wydarzenia, gdy goście byli witani na czerwonym dywanie.

Zrywając z tradycją, Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła zwycięzcę w kategorii najlepszy film, zanim ogłosiła laureatów dla najlepszego aktora i najlepszej aktorki. Zazwyczaj nagroda za najlepszy film jest wręczana jako ostatnia w trakcie wieczoru.

Podsumowując tegoroczną oscarową galę, pozostaje mieć nadzieję, że w kolejna odbędzie się zgodnie z tradycją i będzie pełna blichtru, do którego zarówno aktorzy jak i fani byli przyzwyczajeni.