Jakie są rodzaje kominków?

Kominki stanowią element wnętrza, który nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i zawsze będzie modny. W salonach służy często jako dekoracja, czasami znajduje się też w innych pomieszczeniach, a co najważniejsze jest źródłem ciepła. 

Co powinniśmy brać pod uwagę, wybierając kominek?

Początkowo kominki pełniły funkcję palenisk, które mieściły się w centralnym miejscu każdego domu. Z czasem zaczęto zwracać uwagę na funkcje dekoracyjne kominków. Ludzie majętni decydowali się na paleniska z marmuru. Dzisiaj możemy odszukać na rynku wiele propozycji dot. wykończenia kominków. Różnią się one materiałem, wkładem czy też możliwą mocą grzewczą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co należy brać pod uwagę wybierając kominek odwiedź stronę www.eko-komin.pl, gdzie znajdziesz profesjonalne porady i artykuły dotyczące kominków i kominów. 

Kominki otwarte i z wkładem

Instalacje otwarte pełnią zazwyczaj funkcję dekoracyjną, nie mają zbyt dużego potencjału grzewczego. Otwarty kominek wykonany jest zwykle z cegły ceramicznej, cementowo-glinianej lub piaskowca. Do wykończenia takiego kominka możemy użyć wielu różnych materiałów takich jak m.in. marmur, granit, cegła klinkierowa. Realizację takich kominków można zobaczyć na blogu eko-komin.pl/blog, gdzie widnieją zdjęcia gotowych instalacji grzewczych spójnych z aranżacją pomieszczenia. Zamknięte wkłady kominkowe charakteryzują się tym, że są bardziej bezpieczne oraz ekonomiczne w eksploatacji. W związku z tym, co zostało wymienione, mogą pełnić funkcję wsparcia do ogrzewania budynku. Wiele modeli współpracuje z powietrznym systemem ogrzewania, bądź z wodną instalacją centralnego ogrzewania. Zamknięte palenisko zawsze będzie stanowiło świetne źródło ciepła, kiedy zdecydujemy się podłączyć go do płaszcza wodnego bądź DGP, zwiększymy tym samym potencjał grzewczy instalacji.

Jakie możliwości dają nam kominki wolnostojące tzw. kozy?

Kominki te zabierają niewiele miejsca, do ich montażu nie musimy przemodelować całego pomieszczenia, oszczędzimy również czasochłonnych remontów. Również w tym przypadku, zastanówmy się, czy koza ma ładnie wyglądać, czy też ma skutecznie ogrzewać nasze pomieszczenia.

Kominki elektryczne

Wprowadzając to rozwiązanie, uzyskamy czystość przy eksploatacji. Efekt palącego się drewna uzyskamy dzięki podłączeniu pod prąd. Rozwiązanie jest w pełni bezpieczne, gdyż obraz płomieni to jedynie wynik rozbicia wiązek światła.

Kominki gazowe

Rozwiązanie jest korzystne dla użytkownika, ze względu na swoją prostotę w obsłudze. Włączenie przycisku automatycznie uruchamia instalację gazową. 

Biokominki

Biokominki z każdym kolejnym rokiem zyskują na popularności. Rozwiązanie jest oparte o zmianę spalanego paliwa, z drewna i brykietu na biopaliwo, w postaci ciekłej lub żelowej. Atutem biokominków jest spory zakres wzorów.