Kilka słów o rekuperacji

Co to jest rekuperacja? A czy montaż rekuperacji w ogóle ma sens? To pytania, na które warto poznać odpowiedzi, bo zawsze warto wiedzieć więcej niż mniej. Tym bardziej, że żyjemy w takich czasach, iż non stop pojawiają się jakieś nowe rzeczy i dlatego też musimy po prostu interesować się tym, co wokół nas dzieje się - wszak kto nie idzie naprzód, ten się cofa. Zatem przejdźmy do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, czyli wyjaśnijmy, co to jest rekuperacja?

Ikona eco domu po montażu rekuperacji Mat-Kom

Rekuperacja - podstawowe informacje

Najprościej rzecz ujmując, to wentylacja mechaniczna z możliwością odzyskiwania ciepła. To cały proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą specjalnego urządzenia, czyli rekuperatora. Chodzi bowiem oto, że świeże powietrze jest dostarczane do budynku, a usuwane jest z niego powietrze zużyte, czyli takiej o dużej zawartości dwutlenku węgla. Tym sposobem zawsze oddychamy świeżym powietrzem bez potrzeby otwierania okien. Na montaż rekuperacji, czy lepiej rzecz ujmując, rekuperatora decyduje się coraz więcej osób, bo to bardzo dobre rozwiązanie. Dane mówią, że rekuperacja pozwala zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ogrzewania. Takich efektów nie uzyskamy w obiektach z wentylacją grawitacyjną.

Elementy systemu

Przejdźmy teraz do kwestii budowy całego systemu. Otóż, elementy systemu rekuperacyjnego to kilka rzeczy. Pierwszą jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperator. Kolejna rzecz to przewody: czerpne, wyrzutowe, nawiewne oraz wywiewne. Do tego dochodzi czerpnia, wyrzutnia. I jeszcze do tego musimy dodać odpowiednie zawory, anemostaty, kratki i inne.

Czemu warto zamontować system rekuperacji?

Skoro już jesteśmy przy tym zagadnieniu, to nie można nie wspomnieć o jeszcze innych korzyściach wynikających z tego udogodnienia. Przede wszystkim zawsze w domu mamy świeże powietrze, bo to non stop jest wprowadzane do wnętrza, a zużyte jest wyrzucane. Po drugie, wprowadzane powietrze jest filtrowane, a więc pozbawiane bakterii, wirusów czy alergenów. Po trzecie, filtry zatrzymują także kurz i inne zanieczyszczenia oraz muchy i komary. To dzięki odpowiedniej kratce, która jest zamontowana na tzw. czerpni.

Kiedy podjąć decyzję o montażu rekuperacji?

Rekuperatory można montować w każdym domu, ale najlepiej jest to robić na etapie projektu, bo od razu cały system zostanie odpowiednio zainstalowany. Podobnie zresztą trzeba postąpić z projektowaniem instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej.

Grafika przedstawiająca pracownika firmy mat-kom

Montaż - tylko przez sprawdzoną firmę

Na zakończenie naszych rozważań dodajmy jeszcze, że na rynku mamy sporo firm, które zajmują się montażem takich urządzeń, więc każdy, kto tylko chce je mieć w swoich czterech ścianach, może je nabyć. Warto szukać najlepszej oferty, nie oszczędzać, bo logiczne jest, że dobrej jakości rzeczy muszą swoje kosztować. Trzeba więc poczytać, poszukać, popytać znajomych i wówczas dopiero dokonać ostatecznego wyboru. Na pewno dom z rekuperatorem to nie tylko wygodne miejsce do mieszkania, ale też i przyjazne dla wszystkich mieszkańców.