Skip to main content

Montaż instalacji elektrycznej krok po kroku

1 komentarz

Instalacja elektryczna, jest odpowiedzialna w każdym budynku, za możliwość łatwego i bezpiecznego korzystania z każdego urządzenia, które do właściwej pracy potrzebuje zasilania elektrycznego. To właśnie dzięki instalacjom elektrycznym możemy oświecić lampkę lub podłączyć telefon do ładowania. Nie każdy jednak wie, że taka instalacja zbudowana jest z wielu mniejszych elementów. Początkiem instalacji elektrycznej w domach lub mieszkaniach, są zaciski wyjściowe wewnętrznej linii zasilającej. Później energia elektryczna jest przekazywana za pomocą innych komponentów do odbiorników takich jak gniazdka czy lampki. W tym artykule postaramy się przybliżyć, jak wygląda montaż instalacji elektrycznej.

budowa linii kablowych

Czym jest domowa instalacja elektryczna?

W naszych domach mamy zazwyczaj do czynienia z instalacją niskonapięciową, która składa się z wielu różnych elementów, które ze sobą współpracują. Najczęściej do budowy instalacji elektrycznej wykorzystuje się komponenty zawierające w sobie miedź. Muszą one być jednak w jakiś sposób skoordynowane pod względem parametrów, aby działały prawidłowo. Układ zasilania niskiego napięcia zazwyczaj zawiera takie elementy jak przyłącze, złącza kablowe, piony, linie zasilające, instalacje odbiorcze oraz tablice rozdzielcze. Aby wszystkie te elementy ze sobą połączyć, wykorzystuje się przewody, które najczęściej są prowadzone pod tynkiem. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy lub czasu, aby przygotować instalację elektryczną, to możesz skorzystac z usług fachowca. W tym celu postaw na montaż i serwis instalacji elektrycznych TRE-ELEKTRYK - usługę od sprawdzonej firmy z Olkusza. To działająca od lat firma, zajmująca się kompleksowym projektem, montażem i konserwacją instalacji elektrycznych. 

Jak zbudować instalację elektryczną?

Jeżeli zastanawiasz się, jak można samemu zbudować instalację elektryczną, to musisz wiedzieć, że robi się to z pomocą specjalnych schematów, które zwierają wszelkie wytyczne oraz normy. Pamiętać należy, że w momencie gdy układamy przewody, to należy do robić wzdłuż linii pionowych oraz poziomych. Robi się to po to, aby w przyszłości zminimalizować ryzyko przypadkowego uszkodzenia. Wielu fachowców przy budowie instalacji, kieruje się zasadą, aby w okolicach podłogi, drzwi lub okien nie montować przewodów, ponieważ wtedy ograniczamy ryzyko, że w przyszłości podczas jakieś pracy uszkodzimy naszą instalację.

Przy budowie instalacji elektrycznej w domu stosuje się często przewody płaskie. Takie przewody są montowane do gołych ścian, a dopiero później są zasłaniane przy pomocy tynku. Do mocowania przewodów na ścianie używa się specjalnych mocowań, które są wykonane z plastiku lub metalu. Niektórzy fachowcy idą o krok dalej i aby zapewnić maksymalnie bezpieczeństwo, to układają przewody w specjalnych rurkach. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Patryk · 1 lat temu
    Fajny artykuł, ciekawie napisany, ale kwestie związane z instalacjami elektrycznymi to dla mnie jedna wielka zagadka, niezależnie ile podejść do tego tematu nie zrobię. Muszę po prostu chyba skontaktować się z porządnym elektrykiem i mieć do niego telefon zawsze pod ręką, bo sam nic nie zdziałam.