Skip to main content

Wylewki podłogowe - jak należy ułożyć pod nie styropian?

Dodaj komentarz

Zbudowanie odpowiedniej termoizolacji budynku jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy, jak w przyszłości budynek będzie utrzymywał ciepło. Źle izolowany budynek będzie szybko tracił ciepło, co doprowadzi do tego, że będziemy musieli ponieść większe koszty związane z ogrzewaniem. Bardzo ważne jest izolowanie budynku od gruntu. W tym celu warto, jest ułożyć styropian pod wylewkę. Zapewni nam to skuteczniejszą izolację od strony podłogi, a co za tym idzie, będziemy ponosić mniejsze koszty związane z ogrzewaniem. W tym artykule wytłumaczymy jak ułożyć styropian pod wylewkę podłogową

układanie styropianu pod wylewkę

Termoizolacja gruntu 

Termoizolacja kojarzy się  głównie  ocieplaniem ścian oraz dachu. Niemniej jednak  równie ważne jest izolowanie od gruntu. To jak dobrze izolowany będzie nasz budynek, zależy w głównej mierze od grubości warstw ociepleniowych. Aby skutecznie stworzyć izolację budynku, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie. Jeżeli dokonamy niewłaściwej instalacji styropianu, to nasz budynek będzie tracił dużo ciepła. Szczególnie ważne jest odpowiednie izolowanie od gruntu, w przydatku budynków niepodpiwniczonych. 

Pierwszym etapem stworzenia izolacji jest wysypanie odpowiedniej podsypki. Następnie przystępujemy do nałożenia płyty z betonu. Po tym etapie można przejść do izolowania podłogi za pomocą styropianu. Na tym etapie dobrze jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy dobiorą odpowiedni materiał i jego grubość do potrzeb naszego budynku. 

Jak należy układać styropian pod wylewkę? 

Układanie styropianu pod wylewkę musi opierać się na kilku ważnych zasadach, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Najważniejsze jest, aby układać styropian na odpowiednio przygotowanym podłożu. Powinno być ono płaskie i suche. Materiał, jaki wybierzemy do izolacji, powinien cechować się dużą gęstością, małą nasiąkliwością i dużą twardością. Jest to ważne, ponieważ zapobiegnie, to traceniu właściwości izolacyjnych na skutek działania wilgoci. Dobrze by wybrany styropian był odporny na duże obciążenia i by był odporny na odkształcenia.  

Samo układanie styropianu pod wylewkę powinno być wykonywane na zakładkę. Jest to skuteczna metoda, ponieważ niweluje ryzyko wystąpienia mostów termicznych. Specjaliści mówią o tym, że wystarczy ułożyć jedynie dwie warstwy z przesunięciem na krawędzi, aby termoizolacja od gruntu spełniała swoje zadanie. Można również zbudować izolację z jednej warstwy, jednak wtedy potrzebny będzie nam styropian z fabrycznymi wycięciami na zakładkę. 

Ile kosztuje styropian pod wylewki?

Koszt izolacji termicznej od gruntu przy pomocy styropianu zależy głównie od liczby warstw, jakie ułożymy. Przy jednej warstwie musimy liczyć się z kosztem 3-5 złotych za metr kwadratowy. Dwuwarstwowa izolacja to koszt 6-8 złotych za metr kwadratowy. Oprócz tego należy doliczyć koszt robocizny, jeżeli nie będziemy sami wykonywać prac izolacyjnych

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.