Skip to main content

Grzejnik żeliwny - cenne wskazówki jak go odnowić

Dodaj komentarz

Grzejniki żeliwne były popularne przede wszystkim kilkanaście lat temu. Wtedy praktycznie każdy dom posiadał na wyposażeniu takie grzejniki. W dzisiejszych czasach wracają one jednak do łask, jako ciekawe rozwiązanie, które może stanowić ciekawe wykończenie stylizowanych aranżacji. Dzięki właśnie grzejnikom elektrycznym, wnętrze może nabrać niebagatelnego wyglądu, a dodatkowo może być skutecznie ogrzewane. W tym artykule postaramy się przybliżyć, jak prawidłowo wykonać renowację takich grzejników, podając przydatne wskazówki.

renowacja żeliwnego grzejnika

Od czego zacząć renowację grzejników żeliwnych

Przede wszystkim należy zacząć od zdemontowania grzejników z dawnego miejsca ich pracy. Gdy grzejnik jest już zdemontowany, prace należy rozpocząć od usunięcia starej powierzchni farby i usunięcia wszelkich zabrudzeń. Najlepiej w tym celu sprawdza się czyszczenie przez śrutowanie. Bardzo ważne jest, aby dokładnie oczyścić powierzchnię z wszelkich resztek starych powłok i brudów. Oczyszczona powierzchnia musi być idealnie gładka, by nowa warstwa farby dobrze się utrzymywała. Przed pomalowaniem właściwą warstwą nowej farby, warto również zagruntować grzejnik, by nowa powierzchnia lepiej się trzymała.

Gdzie najlepiej przeprowadzać renowację grzejnika?

Renowacja grzejnika wiąże się z pracą, która generuje różnego rodzaju zabrudzenia. Z tego właśnie otóż powodu warto jest przenieść zdemontowany grzejnik do miejsca, gdzie nie znajdują się cenne rzeczy i będziemy mieć sporą przestrzeń roboczą. Podczas malowania farba może pryskać na różne strony, dlatego zabezpiecz miejsce pracy za pomocą foli oraz kartonów. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie podłogi przed kapiącą farbą z malowanego grzejnika.

Wybór farby do renowacji grzejnika żeliwnego

Podczas renowacji grzejnika żeliwnego najważniejsze jest dobranie odpowiedniej farby do malowanej powierzchni. Na rynku dostępne są specjalne preparaty przygotowane wyłącznie z myślą o malowaniu żeliwa. Taka farba jest przystosowana do pracy w warunkach, gdzie występuje wysoka temperatura. Dzięki temu farba będzie się odpowiednio utrzymywać na grzejniku i nie straci szybko swojego pierwotnego kolorytu. Ważne również by farba dobrze kryła malowaną powierzchnię. Najlepiej jest nanieść na grzejnik przynajmniej dwie warstwy, aby odpowiednio pokryć jego powierzchnię i go zabezpieczyć.

Wybór koloru farby do pomalowania grzejnika

To, na jaki kolor należy pomalować grzejnik, jest w dużej mierze uzależnione od aranżacji reszty wnętrza, w którym będzie znajdować się grzejnik. Trzeba również się zdecydować czy nasz grzejnik ma zlewać się ze ścianą, czy może ma stanowić kontrast. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych kolorów farb, dlatego każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego do swojego wystroju wnętrza. Jeżeli natomiast planujemy, by nasz grzejnik stanowił głównie ważny element wystroju, to najlepiej sprawdzą się wyraziste kolory farby.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.